ışıklar toplanıyor Facebook.jpg

Herkese Merhabalar, 

Işığın Mücevherleri olarak sizlerle Kardeş Dai Giac tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Etkinliğimiz ücretsiz olup Budizm, Buda Dharma, Zen Budizmi, Budist Topluluğunda Yaşam, Mindfulness, meditasyon gibi konulara ilginiz varsa sizleri de aramızda görmeyi isteriz. 

 

Eğer Kardeş DG'ye iletmek istediğiniz sorularınız hazırsa lütfen bizimle iletişime geçin.  Etkinlik öncesi akışa göre sorularınıza yer vermeye gayret edecektir.

 

Kısaca Dai Giac 

 

Ben Thich Nhat Hanh tarafından kurulan Plum Village geleneğine göre hizmet eden bir Budist rahibim. On yıldır Fransa'nın güneyinde, Bordeaux yakınlarındaki uygulama merkezinde çalışıyorum ve yaşıyorum. Görevlerimin bir parçası olarak, merkezin işletilmesi için gerekli olan birçok farklı aktiviteyi yürütüyorum. En önemli rollerimizden biri, insanların gelip meditasyonla ilgili öğretileri almaları için inziva yerleri sunmaktır. Dikkat ve mindfulness yoluyla sevgi ve anlayışı geliştirir ve birlikte uyum içinde yaşamayı ve topluluklar oluşturmayı öğreniriz.

 

Kısaca Plum Village

 

Plum Village, Güneybatı Fransa'da Bordeaux yakınlarındaki kurulmuş, en büyük uluslararası uygulama merkezi ve Batı'da Zen Ustası Thich Nhat Hanh (Thay) tarafından kurulan ilk manastır topluluğudur. Plum Village, Thay'in sevgi dolu bir topluluk kurma hayalini gerçekleştirdiği yerdir; İnsanların birbirleriyle ve Dünya ile uyum içinde yaşama sanatını öğrenebilecekleri sağlıklı, gelişimlerine uygun bir ortamın yaratıldığı mekandır.

 

Kısaca Işığın Mücevherleri

 

Işığın Mücevherleri kar amacı gütmeyen, iyi niyetli öğrencilerin gelecek olan için bir araya gelmesinden oluşan organik bir yapıdır. Öğretilerin temelinde kova çağının özgürleştirici etkisi vardır. Topluluk, gelecek olanın yollarını hazırlar ve insanlık ailesinin gelişimine ışık tutar. 

Kalpteki Üstat Meditasyonu (1).jpg

Meditasyonu fiziksel bilincimizdeyken Üstatların enerjilerini hissedebilmemiz için gerekli olan çalışmalardan biridir. Ayda bir defa yapacağımız bu çalışma yolda ilerleyenlerin buluşma anıdır.

“Öğrenci meditasyonunda sebat ettikçe, kendisini doğru titreşime ayarlama kabiliyetini artırdıkça, onu doğrudan Üstadı’na götüren bir yol (eğer öyle adlandırabilirsek) inşa eder. Bu kelimenin tam anlamıyla gerçeğin bir ifadesidir. İyi eylem, kişiye zamanında, belirtilen sürelerde Üstadın yanında olma hakkını kazandırır.

Bu, insanlık için aktif hizmetle birlikte meditasyonda iyi niyetli eylemleri gerektirir. Bu aralıklar başlangıçta nadirdir, ancak ilerleme kaydedildikçe daha sık hale gelir. Daha sonra uyanışta hatırlama yoluyla bu temasın farkına varır. Kişi, Üstadın odasını görecek ve sınıf çalışmasındaki arkadaşlarını hatırlayacaktır.

O, Üstadı tarafından söylendiği gibi belirli cümleleri hatırlayacak ve önerilen çalışmanın veya öğüdün bir hatırasını fiziksel yaşamına geri getirecektir. Bu, öğrenciye, meditasyonda inşa edilen yetenek yoluyla, Üstat’a erişmede başarılı olduğunun göstergesi olan yöntemlerden biridir.” Letters on Occult Meditation 292, Master DK

Raja Yoga (1).png

Sutra 32: Beş kural şunlardır: İçsel ve dışsal arınma, memnuniyet, alevli özlem, manevi okuma ve Ishvara'ya bağlılık nijama'yı (veya beş kuralı) oluşturur.

Sutra: 23. Ishvara'ya olan yoğun bağlılıkla, Ishvara bilgisi kazanılır.

 

Adanmışlık, adanmış kişinin gerçekleştirmesi için değerli olan belirli faktörleri içerir.

1. Kendini merkezden uzaklaştırma, tutumunu benmerkezcilik ve bencillikten, sevilen kişiye giden bir tutuma çevirme kapasitesi. Kişinin kendini adaması hedefine ulaşması şartıyla her şey uygun sayılır.

2a. Sevgili bilindikten sonra, sevilen nesneye itaat. Bu, bazı çevirilerde "Usta'ya tam itaat" olarak adlandırılmıştır ve doğru çeviridir, ancak Usta kelimesinin (okült öğrenciye) ustalardan birini çağrıştırdığı gerçeğini göz önünde bulundurarak "Ishvara" kavramını seçtik. Bu insanın kalbindeki tek Tanrı, ilahi Jiva veya insanın varlığının merkezindeki "ilahi yaşamın noktası" olarak tanımlanır. Bu, ister eğitimsiz bir kişi, ister Üstat, tüm insanlarda aynıdır; fark sadece tezahür ve kontrol derecesinde yatmaktadır. İradenin tamamen boyun eğdirilmesi anlamında herhangi bir guruya veya mahatmaya tam itaat, gerçek yoga biliminde asla öğretilmez. Alt insanın içsel Tanrı'nın iradesine boyun eğdirilmesi öğretilir ve yoganın tüm yöntemleri ve kuralları bu özel amaç içindir. Bu dikkatle akılda tutulmalıdır. "Spiritüel okuma - Dördüncü Kural", bunun en önemli ve okült ön hazırlık aşamasıdır. 

 

2b. Üstad'a itaat, pek çok ezoterizm okulunun iddia ettiği gibi, perde arkasında gizemli bir şekilde işleyen bazı sözde gizli Öğretmen veya Üstat'ın emirlerine köle gibi bir ilgi değildir. Bundan çok daha basittir. Dikkatimizi ve ardından itaatimizi talep eden gerçek Üstat, Kalbimizdeki Usta, ruh, ikamet eden Mesih'tir. Bu Üstat, varlığını ilk önce vicdanın "hala küçük sesi" aracılığıyla hissettirir, bizi daha yüksek ve daha bencil olmayan bir yaşama teşvik eder ve doğruluk yolundan sapma olduğunda hızlı bir uyarı notu verir. Daha sonra bu, kendimiz olan "Enkarne Olmuş Kelam" dan gelen, Sessizliğin Sesi olarak bilinir hale gelir.

Yeniay-Dolunay-meditasyon-kapaklari-1.png