Ayrım Yapabilmek : Mental Beden Üzerine

İşin en öenmli yerindeyiz. Mental Beden.

Düşüncelerin oluştuğu alan. Kişi şunu sorabilir, düşünce oluşturuyor muyum ki? Doğru. Çoğunlukla oluşturmuyoruz.


Peki, kafamdaki bu düşünceler, popüler kültürümüzde sıklıkla kullanılan "kafamdaki deli sorular" nereden geliyor? Güzel bir soru daha. Bunun cevabını bulmak için iyi bir araştırma yapmak gerekir.


Düşünceler, ortamda yayılır. Boşluk diye bir şey olmadığı için, ortam düşüncelerle doludur. Siz de o ortamda olduğunuza göre? Bulunduğunuz seviyeye göre düşüncelerin içinde olursunuz. Same/Same. Aynı aynı. İtme çekme gibi. Senin çektiğin şey yine senin düşünce şekline uygun olanlardır.


Düşüncenin doğasını konuşmuyoruz. Konuşacağımız şey, ayrım yapabilmek. İngilizcesini de yazıyorum, oradan araştırmak isteyebilirsiniz. Türkçe bir kaynak bulmak zor olabilir. Discrimination. Ancak bu ayrımcılık anlamında değil, kuzu postundaki kurdu ayırmak anlamında.


Maneviyatta ilerlemek için ayrım yapmalısınız. Günlük hayatta da yapıyoruz zaten ancak şuurunda değiliz. O sokaktan gitme, bu yemeği yeme, bu ilacı içme, bu mekanda durma. Hep bir ayrım yapıyoruz. Ancak hangi seviyede bu ayrımlarımız? Adana değil de Urfa da bir ayrım. Ancak yemek seviyesinde bir şey. Adana veya Urfa yiyerek aydınlanmayı düşünmüyorsak eğer, başka türlü bir ayrım yapabilmeliyiz.


Ayrım yapabilmek, bizim bağlantılarımızı belirler ve bizle bağlanmak isteyen ve bizim bağlanmak istediğimiz varlıkları belirler.


Birkaç sayfa yazsak yeridir bu kavram için ancak bloğu fazla zorlamayalım. Tesirini vermiş olalım.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör