Bağcı, herkese aynı parayı verirse?

Ekmeği kazanmak için nerede çalışıyoruz? Tabiki bu analojik bir deyiş. İnsanın göreceli yaşamı sadece fizikselde olmadığı için yiyeceği yemek de sadece burada değil.


Şimdi, İsa öğretmenden bir kısım dinleyelim. Çeviri de aşırı Türkçekleştirilmiş alanlar var, ancak özü burada.


Matta 20:1-14


“Göklerin Egemenliği, sabah erkenden bağında çalışacak işçi aramaya çıkan toprak sahibine benzer. Adam, işçilerle günlüğü bir dinara anlaşıp onları bağına gönderdi.

3“Saat dokuza doğru tekrar dışarı çıktı, çarşı meydanında boş duran başka adamlar gördü. 4-5Onlara, ‘Siz de bağa gidip çalışın. Hakkınız neyse, veririm’ dedi, onlar da bağa gittiler.

“Öğleyin ve saat üçe doğru yine çıkıp aynı şeyi yaptı. 6Saat beşe doğru çıkınca, orada duran başka işçiler gördü. Onlara, ‘Neden bütün gün burada boş duruyorsunuz?’ diye sordu.

7“ ‘Kimse bize iş vermedi ki’ dediler.

“Onlara, ‘Siz de bağa gidin, çalışın’ dedi.

8“Akşam olunca, bağın sahibi kâhyasına, ‘İşçileri çağır’ dedi. ‘Sonuncudan başlayarak ilkine kadar, hepsine ücretlerini ver.’

9“Saat beşe doğru işe başlayanlar gelip kâhyadan birer dinar aldılar. 10İlk başlayanlar gelince daha çok alacaklarını sandılar, ama onlara da birer dinar verildi. 11Paralarını alınca bağ sahibine söylenmeye başladılar: 12‘En son çalışanlar yalnız bir saat çalıştı’ dediler. ‘Ama onları günün yükünü ve sıcağını çeken bizlerle bir tuttun!’

13“Bağ sahibi onlardan birine şöyle karşılık verdi: ‘Arkadaş, sana haksızlık etmiyorum ki! Seninle bir dinara anlaşmadık mı?


Karmaya dair bu fikri anlamak için kimin ne kadar çalıştığına bakalım. İNK'daki liyakat ortadan kalkmaz demesi gibi.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör