Bilincin Dört Seviyesi ve Eterik Beden

Merhabalar,


Tibetli'nin (Djwhal Khul) kaynaklarından kısa bir çeviri paylaşıyorum.


Farklı evrim seviyelerinde bilinç durumlarının ve seviyede olanların eterik bedenlerinin yanıt verdiği dört tür enerji vardır; prana, arzu enerjisi, zihinsel enerji ve ruh enerjisi. Eterik beden, bu tür enerjiler tarafından yönlendirilen veya motive edilen bir ışık enerjisi ağıdır, tepki verdiği enerjilerin kalitesi, evrimsel gelişim açısından. Şu söylenebilir:


Evrimleşmemiş ya da vahşi insan basitçe pranaya ya da fiziksel enerjiye tepki verir, alt doğasının iştahını canlandırır, içgüdüleri geliştirir ve böylece ruhun dış giysisi olarak fiziksel aracın temelini atar. Bu aşamada, zeka embriyo halindedir; fiziksel iştahlar ve beş duyu baskın faktörlerdir. Bütün bunlar, eterik veya hayati bedenden akarken prana'nın aktivitesinden kaynaklanmaktadır.


Ortalama insan, dünya arzusundan kaynaklanan ve astral bedeni geliştiren veya organize eden bir enerji olan arzu tarafından yönlendirilir ve arzu-enerjisi üretir. O, yaşamsal bedene (eterik beden) akar ve fiziksel insanı arzunun tatminine götürecek faaliyetlere yönlendirir. Bu, hayvanın içgüdüsel doğasını harekete geçiren prana'nın çalışmasına paralel bir süreçtir. Bunlar zorunlu olarak paraleldir ve çatışma yaratır - karşıt çiftin (insanın içindeki) ilk çatışması. Yavaş yavaş, pranik enerji aktivitesinde otomatik hale gelir; bilincin kayması astral veya arzu bedeninedir ve içgüdüsel doğanın işleyişi bilincin eşiğinin altına düşer. İnsan daha sonra hayatını astral araca odaklar ve eterik bedeni arzu-enerjisinin güçlü akışıyla canlanır.


Bütünleşmiş bir kişiliğe sahip gelişmiş insan, yavaş yavaş eterik bedeni zihinsel enerjinin kontrolü altına alır ve onun fiziksel plan faaliyeti, içgüdü veya arzudan çok, insanın doğasına adanmış ve onu ifade eden düşünce enerjisi tarafından hareket eder. Bu plan, giderek artan bir şekilde onun akıllı arzusunu gösterir - erken aşamalarda bencil, ara aşamalarda karmaşık ve dualist ama yavaş yavaş dünya planına ve insanlık için ilahi niyete yanıt verir.


Son olarak, Üçgenlerin gücü (Gizli Öğreti'de ruha verilen manevi isim) kişiliğe uygulandığında edildiğinde, onların enerjisi diğer enerjilerin ve kişiliğin yerini alır - şimdi zihinde odaklanmıştır ve ruh izlenimine duyarlıdır. Fiziksel düzlemde, fiziksel beyin ve beden aracılığıyla, her şeyi kapsayan ruhun niyetini, gücünü ve doğasını ifade eder.

70 görüntüleme3 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör